Projectleiding omgevingsplan Bernheze

Jaar2021-2023Opdrachtgevergemeente BernhezeStakeholders30.000bestuur, inwoners, bedrijven, overheden

Het omgevingsplan is één van de nieuwe instrumenten die gemeenten onder de Omgevingswet hebben om activiteiten in de fysieke leefomgeving mogelijk te maken en te reguleren. Het omgevingsplan omvat de regels die nu in bestemmingsplannen staan en in verordeningen die gericht zijn op de fysieke leefomgeving. En een behoorlijke hoeveelheid rijksregels, de bruidsschat, gaat er straks in op. In Bernheze was Herbert Korbee gedurende twee jaar projectleider voor het omgevingsplan.

Als projectleider omgevingsplan leidde Herbert de transitie naar het nieuwe omgevingsplan van Bernheze. Samen met de gemeenteraad, het college en ambtelijke collega’s ging het programmateam aan de slag om de introductie van de Omgevingswet zo soepel mogelijk te laten verlopen. Op bestuurlijk en ambtelijk niveau werd uitgekeken naar de nieuwe mogelijkheden die de wet biedt, omdat de ambities en opgaven inmiddels niet meer met het beschikbare juridische gereedschap konden worden benaderd. Intensieve veehouders, klimaatadaptatie, woningbouwopgaven; allemaal ontwikkelingen die in elkaar grijpen. De verruimde bestuurlijke afwegingsruimte die de Omgevingswet biedt maakt maatwerk en integrale oplossingen mogelijk.

Wat betreft de voorbereidingen voor het omgevingsplan heeft Herbert de vaststelling van verschillende verordeningen en besluiten door de raad voorbereid, waaronder de Verordening Fysieke Leefomgeving, adviesrecht van de gemeenteraad, verplichte participatie voor initiatiefnemers en een delegatiebesluit. Met lunchbijeenkomsten, algemene en gerichte trainingen en veel oefenen heeft de gemeente Bernheze zich voorbereid op de komst van de wet.